Historia

Historia Klubu Sportowego „Wicher” Wilchwy rozpoczyna się jeszcze przed wojną, a konkretnie w roku 1932. Wtedy właśnie powstały pierwsze zalążki wilchwiańskiego klubu, a za barwy klubowe przyjęto biel i czerwień. Czołowymi zawodnikami tego okresu byli Józef, Jan i Alojzy Wija, a funkcje prezesa nowo powstałego klubu objął znany krawiec o nazwisku Cichy, który był zarazem producentem pierwszych strojów piłkarskich. Pierwsze boisko powstało na polu pana Styrnola, a w późniejszym czasie placem gry było pole Józefa Króliczka, drużyna występowała w klasie C i B.

Po wojnie u pana Cichego z poniemieckich sztandarów szyto stroje dla drużyny. Drużyna rozpoczęła od występów w klasie D, ale szybko awansowała do klasy C i wyżej do B i A. Podstawowymi piłkarzami byli wtedy Józef Kłosok, Jerzy Tatarczyk, Eryk Strączek oraz pan Szostek. Ogromną rolę w historii klubu odegrali bracia Wijowie (Jan, Alojzy, Józef, Stanisław, Wacław i Franciszek). W meczu z Beskidem Skoczów grało aż 6 braci Wijów. Finanse klubu zdobywało się przez organizację festynów, a w okresie zimowym sami piłkarze występowali w przedstawieniach teatralnych. W późniejszych latach nastąpiło połączenie dwóch zespołów Górnika Wilchwy z Kolejarzem Wodzisław i powstał klub o nazwie Górnik Wilchwy – Wodzisław, który stał się zalążkiem GKS Wodzisław, a ostatecznie przyjął nazwę Odry Wodzisław.

Drużyna z Wilchw została reaktywowana w 2003r i zgłoszona do rozgrywek ligowych w Podokręgu Rybnik. Nowo wybranym prezesem został Pan Janusza Majda, który był pomysłodawcą reaktywowania klubu. Przez 2 lata klub rozgrywał mecze w klasie C. Sezon 2005/06 był rokiem przełomowym, gdyż zespół świętował awans do wyższej klasy rozrywkowej (B – klasa). W tejże klasie klub rozegrał kolejne dwa lata i w sezonie 2007/08 ponownie świętował kolejny awans do wyższej klasy, a mianowicie do klasy A. Niestety po dwóch sezonach w klasie A zabrakło punktów do utrzymania i drużyna seniorów spadła do klasy B. Po roku powróciła do A klasy.

Warto dodać, że w międzyczasie klub poszerzył swoją działalność o sekcje judo, tenisa stołowego, a także boksu. Ponadto prowadzone są również zajęcia w sekcji aerobiku. Jest także drużyna oldbojów biorąca udział w rozgrywkach piłki nożnej.Nie byłoby to możliwe, gdyby nie oddanie przez Urząd Miasta nowego budynku zaplecza sportowego do dyspozycji klubu.